Διδακτική επίσκεψη στο βρεφονηπιακό σταθμό “Οι Άγγελοι”.

Διδακτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές του τομέα υγείας, πρόνοιας και ευεξίας της ειδικότητας βοηθός βρεφονηπιοκόμων στον ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό Οι Άγγελοι. Παρακολούθησαν πως λειτουργεί το παιδαγωγικό σύστημα που εφαρμόζει ο συγκεκριμένος παιδικός σταθμός ”ανοιχτές τάξεις” και είδαν το πρόγραμμα μουσικοκινητική αγωγή , σύστημα Orff που έκαναν τα παιδιά του παιδικού σταθμού. Ένα σύστημα που βοηθάει πολύ τα μικρά παιδιά στην μάθηση και στην ολόπλευρη ανάπτυξή τους. Με αυτήν την επίσκεψη δόθηκε στους μαθητές η ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά αυτού του είδους το εκπαιδευτικό σύστημα που μέχρι τώρα είχαμε δει στη θεωρία. Ευχαριστούμε πολύ την διεύθυνση του παιδικού σταθμού για τη φιλοξενία και την όμορφη παρουσίαση που μας έκαναν στο παιδαγωγικό τους σε έργο.