Διδακτική επίσκεψη σε ελαιοτριβείο

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του 3ου Ε.Κ. Δυτικής Αττικής ,πραγματοποιήθηκε από τον Τομέα Γεωπονίας-Τροφίμων και Περιβάλλοντος, διδακτική επίσκεψη στο ελαιοτριβείο ΛΙΑΝΤΡΟΥ στα Μέγαρα στις 20-21 Νοεμβρίου 2023.

Στην προσπάθεια της ενημέρωσης των μαθητών για θέματα του τομέα τους και της σύνδεσης τους με την αγορά εργασίας, οι μαθητές ξεναγήθηκαν από την υπεύθυνη του ελαιοτριβείου για την λειτουργία του, τα στάδια επεξεργασίας του ελαιόκαρπου μέχρι την εξαγωγή του ελαιόλαδου και των παραγώγων του καθώς και για την τυποποίηση και την συσκευασία του. Οι μαθητές συμμετείχαν σε αρκετά στάδια της επεξεργασίας, τυποποίησης και συσκευασίας με την καθοδήγηση τους από την υπεύθυνους του ελαιοτριβείου.